top of page

קצת מדע, מאחורי הנשיקה....

לכבוד הסילבסטר והשנה החדשה fizzz מגישה לכם באהבה מאמר קצר, מרתק וסקסי על ה ׳נשיקה׳ (...ובלי אביזר מין אחד לרפואה), שכתב עבור המגזין שלנו הסקסולוג ד״ר עידן מיליצ'ר
לא חייבים להגיע לספירה לאחור ב 31 בדצמבר כדי להבין את המשמעות של להתנשק עם אהובי ליבנו בתשוקה. לא את השפתיים שלי נישקת אלא את הנשמה שלי", אמרה ג'ודי גרלנד האלמותית... ״אוי ג'ודי אם היית יודעת כמה את צודקת... אז היית הקוסם מארץ עוץ!״ עונה לה בראשי אני, בן תמותה מן המניין.

רגע, מה לגביך את הקוראת? את אוהב/ת להתנשק? חולה על שפתיים סקסיות? את לא לבד, כי הנה עובדה מעניינת, במהלך חיינו, אנחנו מתנשקים בממוצע 20,160 דקות, שהן 336 שעות. אם נחבר את זמן כל הנשיקות בממוצע, אנחנו מתנשקים סביב שבועיים כל חיינו.

רגע, אז מזה לעשות סיפור? אז זה לא בדיוק ככה, הנשיקה היא מאוד משמעותית למין האנושי. בואו ננסה להבין למה.


עם יד על הלב (או על השפתיים), אין לנו הכרעה חד משמעית מדוע אנחנו מתנשקים, המדע עוד חוקר את המהות והמשמעות בדרכו המתודית. אולם הוא כבר מספק כמה וכמה תיאוריות רציניות המנסות לענות על השאלה למה אנחנו ״מחברים שפתיים" בשקיקה. היפוטזות שמנסות להאיר זרקור על מקור האקט ומטרתו.


תיאוריה אחת טוענת שהמקור הבסיסי ביותר לנשיקה הוא כנראה בתקופה הפרה-היסטוריות שבה אימהות לעסו את המזון עבור התינוקות שלהן, ודחפו להם את העיסה המשמש לפה עם הלשון. תיאוריה נוספת רואה מקור לנשיקה כהמשך ליניקה מהשד - וההנאה שהפקנו ממנה בינקותנו. קשר הלשון והשפתיים עם השד של אמא, בנוסף למבט פנים-אל-פנים ולמגע הקרוב יצר אצלנו תחושה כל-כך נעימה, שאנחנו ׳צורבים׳ את התחושה באופן רגשי עד בגרותנו, ומנסים כל הזמן "לשחזר" את אותן התחושות. מכאן ועד לנשיקה הצרפתית - הדרך קצרה.

מכיוון אחר, נשיקה עוזרת לנו לבחור את בן הזוג הפוטנציאלי הטוב ביותר עבורנו מבחינה גנטית כימית. למעשה, במהלך נשיקה אנו מפעילים מגוון עצבים בפנים, באזור הפה, השפתיים, הלחיים, הלשון והאף ודרך הנשיקה אנו מקבלים, באופן לא מודע, מידע כימי פרומוני על הגנטיקה של בן זוג.

אולם יש גם מספר עובדות מדעיות יותר, המאפשרות להצביע על סיבות אבולוציוניות הנמצאות בשורש האקט.

מסתבר כי הנשיקה משפיעה על מערכת החיסון בכמה אופנים. ראשית בזמן הנשיקה, מופרש אדרנלין המעלה את הדופק ואת לחץ הדם. באותו זמן המוח מפריש אנדורפין, דופמין ונוראפינפרין הגורמים לרוגע הנאה ושיכוך כאב. גם הורמון האוקסיטוצין שמביא לתחושת קירבה עם עוררות מינית מופרש בנשיקה. רוצים עוד? לא שזה מומלץ לדיאטה, אבל דקת נשיקה שורפת עד 6 קלוריות לעומת ריצה 14 קלוריות בדקה. כשאנו מתנשקים 34 שרירי פנים נמתחים וכך שומרים על פנים מתוחות.


אז איך לעשות זאת נכון? איך להתנשק "כמו שצריך"?

לא שיש את ספר הוראות ההפעלה בקשר לנשיקה האולטימטיבית, אך אם בכל זאת יש לחץ לתשובה, הנה מספר כללי יסוד, גם לרובנו נדמים טריוויאליים:

  • ראשית, עוד לפני הנשיקה, חשוב לשמור על היגיינת הפה. צחצוח שיניים הכרחי! לא לאכול לפני, מזון כזה או אחר עם שום או בצל, רצוי לא לרדת על מנת שווארמה עם עמבה, סחוג, חריף או טונה. גם במקרה הזה, אם אכלנו משהו לפני, עדיף לקחת מסטיק או סוכריית מנטה לטשטוש הטעם והריח. חשוב להרטיב מעט את השפתיים. להיות קרובים לבן/בת הזוג....

  • מיותר מלציין אבל חשוב שהראש יוטה מעט הצידה, לא לאותו כיוון של השני. להיות בתחילה עדינים ולהתנהג כמו שקיפודים מקיימים יחסי מין.... בזהירות!!

  • קריטי - לא לדחוף ישר את הלשון ולסובב אותה כמו סביבון בחנוכה. להתחיל במגע נעים על השפתיים. במידה ובן/ב הזוג נענים, להמשיך עם רפרופים (ואף נשיכות קלות) ממושכים יותר על השפתיים ולאט לאט לצרף את הלשון.

  • להפסיק מדי פעם ולהסתכל בחיוך שובב בעיני בן/בת הזוג, בכך להגביר את אלמנט הטיזינג

  • טיפ חשוב - אין כמו ״לגנוב״ נשיקה לוהטת במקום לא צפוי ו/או ברגע לא צפוי (בטח מבחינת בן/בת הזוג). זה ׳מחשמל׳


אבל אם אתם שואלים אותי, לא צריך יותר מדי מחקרים ועודף הוראות הפעלה, תנו לעצמכם לזרום עם זה, תהיו יצירתיים ותיווכחו שהנשיקה המהווה את דבק האהבה, הינה אחד הדברים הנפלאים המחברים ביננו בני האדם.... לא רק חיבור השפתיים אלא חיבור וחיבוק הנשמה!!


ד"ר עידן מיליצ'ר


129 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page