top of page

מיניות וחושניות בגיל השלישי....

השיר Forever Young הוא אחד השירים היפים בקנון, אבל הוא רחוק מלתאר את המציאות, בה למעשה הכל משתנה כל הזמן, ובהקשר שלנו - בעיקר הגוף והנפש שלנו. אבל תהליכי שינוי, כולל תהליכי התבגרות והזדקנות לא חייבים להיות תהליכים של של חוסר ואובדן טוטאליים. כמו בכל תהליכי שינוי, חשוב ניהול נכון של הדינמיקה והתנהלות נכונה ונבונה. התוצאות יכולות לשפר פלאים את איכות החיים. ד״ר עידן מיליצ׳ר חולק עם פיזזז תובנות לגבי ההיבטים האינטימיים של תהליכי השינוי בגיל השלישי...


גיל המעבר הוא התקופה השלישית בחיי האישה והגבר אשר בהם המנגנון המרתק והמורכב של גוף האדם, עובר שינויים פיזיים נפשיים ומנטאליים. אצל האישה שינויים אלו ברורים ומהירים (משולים לנפילה מצוק) ,נמשכים עד 3 שנים בעוד אצל הגבר השינויים איטיים הדרגתיים (משולים למדרון מתון), נמשכים לאורך שנים. הסימפטומים העיקריים הבאים לידי ביטוי בתקופה זו אצל נשים הם:


  • שינויים במחזור הווסת - בתחילה הופכים להיות לא סדירים, עוצמתם נחלשת עד להפסקה מוחלטת של המחזור. אצל 20% מהנשים ההפסקה חדה ללא תקופת מעבר הדרגתית.

  • גלי חום- תחושות חום פתאומית המלווה לעיתים בהזעה והאצת הדופק.

  • מצבי רוח, דיכאון, חוסר ריכוז ונדודי שינה- בד"כ מהווים תוצאה וקשר ישיר לגלי החום, ירידה באסטרוגן ובפרוגסטרון ועייפות רבה.

  • הופעת קמטים בעור הפנים- תוצאה של ירידת הקולגן וירידה בכמות השומן התת-עורי.

  • דלדול העצם (אוסטאופורוזיס)- עקב הפסקה בייצור ההורמון הנשי אסטרוגן המפר את האיזון בין תהליך בניית העצם והריסתה.

  • צניחת רחם ושלפוחית לתוך הנרתיק- עקב חולשת רקמת החיבור והשרירים באגן.


אצל גברים הסימפטומים העיקריים לאורך השנים הם :


  • ירידה בטסטוסטרון-ההורמון הגברי. כתוצאה מכך,חולשה ועייפות,ירידה במסת השרירים, דלדול בצפיפות העצם עקב בריחת סידן.

  • קשיים בזיכרון וירידה ביכולת הקוגניטיבית.עצבנות קושי בשינה, חוסר התלהבות מאירועים בחיים עד דיכאון.


אם ולמרות כל שינויים אלו, הצורך במגע חושני ומגע מיני הינו אוניברסלי, וביטויו חשוב ולא נעלם, גם בגיל מבוגר.


גורמים רבים משפיעים על התפקוד המיני , בגיל המעבר, אצל נשים וגברים כאחד.


שינויים פיזיים בנשים, באים לידי ביטוי בירידת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון הגורמים להצרות בדפנות הנרתיק. כתוצאה מכך יכולת הנרתיק להתרחב בזמן משגל נפגמת. קיימת ירידה באורך ורוחב הנרתיק כמו כן קיימת ירידה ניכרת ביכולת וכמות הסיכוך בזמן מגע. כל אלו עלולים לגרום לכאבים ואף דימום בזמן מגע מיני מלא.

בנוסף, למרות שאין שינוי ברגישות הדגדגן, עוצמת האורגזמה נחלשת ויש נשים העלולות לחוות כאב בזמן האורגזמה.

השינויים הפיזיים בגברים באים לידי ביטוי בבעיות בזקפה. זה מתבטא בקשיים בהגעה לזקפה ו/או שמירתה לאורך זמן. כמו כן לוקח יותר זמן להגיע לשפיכה. השפיכה חלשה יותר הן בעוצמה והן בכמות הזרע. (גברים שעברו ניתוח בערמונית יחוו אורגזמה ללא שפיכת זרע-שפיכה יבשה.)

קיום יחסי מין באופן רציף, גם הוא לא כבימים ימימה, לעיתים יש להמתין יומיים עד היכולת לפעם הבאה. כמובן שהחשק יורד עד נעלם אצל למעלה מ 50% מהנשים וכמו כן גם אצל גברים.

השפעת תרופות - התפקוד המיני בגיל השלישי מושפע באופן ישיר וקטגורי משימוש בתרופות. תרופות קרדיווסקולריות (ללב), תרופות נגד לחץ דם, תרופות אנטי דיכאוניות, תרופות פסיכיאטריות אחרות, עישון ואלכוהול משפיעים על התפקוד המיני הן אצל נשים והן אצל גברים. לרוב התרופות יש תופעות לוואי אשר משפיעות על החשק, ההתעוררות המינית בנשים, הזקפה והאורגזמה/שפיכה.

באופן מעניין, חולי פרקינסון המטופלים בL-Dopa חווים עליה בחשק ובפעילות המינית....נא לא להתלהב.

השפעת מחלות קיימים מצבים רפואיים המשפיעים על המיניות והתפקוד המיני.סכרת, בעיות הורמונאליות, בעיות וסקולאריות, (כלי-דם) והפרעות נוירולוגיות (המערכת העצבית). כל אלו ומחלות נוספות, מאוד שכיחות בגיל השלישי.

המחלות משפיעות באופן ישיר על התפקוד המיני,אך למזלנו לרובם יש מענה רפואי.


מרכיב נפשי וחברתי. אחד המיתוסים שיש לנפץ הוא שאנשים מבוגרים אינם זקוקים למין. הבעיה היא שהרבה מבוגרים מאמינים בזה. נשים וגברים כאחד עלולים להרגיש אשמה וחרדה לדבר על צרכיהם המיניים בכלל ועל קשייהם המיניים בפרט. קושי נפשי בלקבל את כל השינויים הפיזיים המנטאליים והחברתיים כגון: פרישה מהעבודה או התאלמנות, עלול להביא לדיכאון ובין היתר גם לתפקוד מיני לא תקין.


אז מה ניתן לעשות ?

התשובה הפשוטה והעניינית ביותר היא תקשורת זוגית אשר יש בה פתיחות, הבנה וקבלה הדדית.

פיתוח יחסי מין חלופיים המתאימים לקושי של שני בני הזוג או אחד מהם. התמקדות בouter course ולא ב Intercourse, כלומר במחוות המיניות והחושניות ולא בהכרח בחדירה, תוך עזרה הדדית. שמירה על הרגלי חיים בריאים כגון: דיאטה מתאימה פעילות פיזית קבועה.


קבלת טיפול הורמונלי חלופי קיים הן עבור נשים והן לגברים. כיום יש לנשים משחות ותכשירים שעוזרים לסיכוך ושימון אברי המין להקלה בחיכוך!

ג'ל הסיכוך מיועד להגברת הלחות בנרתיק וכפועל יוצא מאפשר יחסי מין נוחים ללא כאב.

יש כל מיני ג'ל סיכוך. יש על בסיס מים (מומלץ גם כשמשלבים אביזרי מין), גליצרין, סיליקון רפואי ועוד. הג'ל הוא תכשיר חיוני המוסיף טעם לאהבה.


ניתן להשתמש בג'ל סיכוך כחלק מהמשחק המקדים. הג'ל נשטף בקלות ואינו מכתים, אינו שומני, ויש כאלו שיגידו...טעים. לחיצה קטנה על השפופרת, תוציא את הכמות הנכונה. מורחים מעט על פתח הנרתיק ו/או על קצה כיפת החדירה. פעולה פשוטה זו תגרום לשיפור המגע, להגברת ההנאה ולהחליק את כל משחק האהבה.

כיום יש גם כדור פליבנסרין אשר מיועד לחשק מיני לנשים בגיל המעבר. לצערנו הכדור אינו מאושר בארץ ע"י משרד הבריאות.

ויברטורים, במיוחד חיצוניים ובעלי משטח פנים רחב כגון וואנדים למיניהם, יכולים להוות מקור לעינוג מספק בהתאם לצורך וזמן הגמירה של הייחודי של פרופיל המשתמשת.

לגברים יש כדורים, משחות וזריקות טסטוסטרון להקלה בתסמיני והשפעות גיל המעבר. כמובן שיש גם כדורים וזריקות לטיפול בבעיות זקפה.

חשוב להתייעץ עם רופא מומחה לגבי כל אלה.


לסיום, הכי חשוב זה תקשורת זוגית אשר יש בה פתיחות, הבנה וקבלה הדדית. אז נעבור את גיל המעבר והגיל השלישי כיצורים חושניים ומסופקים!


ד״ר עידן מיליצ׳ר


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page